Galéria tesne pred ,,päťdesiatkou“

Považská galéria umenia v Žiline je verejnou zbierkovou inštitúciou, ktorá od svojho vzniku v roku 1976 formuje svoj odborný profil cez výstavy, zbierkotvornú činnosť a vzdelávacie aktivity. Medzníkom jej vývoja bola Nežná revolúcia, po ktorej sa otvorila súčasnému umeniu, najmä intermediálnym a mediálnym formám. Významnými projektmi sú bienále kresby a trienále Ekoplagát, ktoré vznikli už pred rokom 1989.

V 90. rokoch galéria zásadne inovovala svoju činnosť, čo viedlo k vzniku dvoch stálych expozícií: expozície diel Vincenta Hložníka (2009) a Prvého múzea intermédií (2012). Dnes spravuje vyše 4200 diel a jej dramaturgia sa sústreďuje na aktuálne tendencie v súčasnom umení aj na diela zo začiatku 20. storočia.

Galéria si dlhodobo zakladá na architektonickej kultivácii výstav a rozvíja vzdelávací program PGU kids. V posledných rokoch realizovala projekt Revízia umenia, mapujúci umelecké diela vo verejnom priestore Žiliny.

Pred 50. výročím galéria prechádza rekonštrukciou a pripravuje inovované expozície a výstavy, ktoré pripomenú jej históriu a význam v kultivácii spoločnosti prostredníctvom umenia.

Viac sa o Považskej galérii umenia môžete dozvedieť v článku v najnovšom vydaní online časopisu ŽILA, ktorý pre Krajské kultúrne stredisko v Žiline napísala Mira Putišová-Sikorová.