Autor: Emilio Isgrò
Kurátorka: Laura Monaldi
Koncepcia výstavy v PGU Žilina: Milan Mazúr
Vernisáž: štvrtok 18. mája 2017 o 17.00 hod.
Trvanie výstavy: 19.5. – 18.6.2017
Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča a predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára.
Výstava ponúkne verejnosti široký výber diel Emilia Isgròa, umelca, ktorý od začiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia tvoril diela novým a revolučným jazykom. Okrem možnosti po celý mesiac vidieť 50 diel, ktoré tvoria prvú výstavu venovanú tomuto veľkému umelcovi na Slovensku, pri príležitosti jej otvorenia vo štvrtok 18.5. o 17:00 hod. Emilio Isgrò zavíta do Žiliny a bude prítomný na vernisáži, aby sa stretol aj s publikom. Isgrò navštívi Slovensko po svojich významných výstavách uskutočnených v prvej polovici roka 2017 v Londýne a Paríži. Počas svojej kariéry sa umelec štyrikrát zúčastnil Benátskeho bienále (1972, 1978, 1986, 1993) a v roku 1977 získal prvú cenu na Bienále v Sao Paolo v Brazílii. Na Expo 2015 v Miláne jeho monumentálnu mramorovú sochu vysokú 7 metrov videli milióny návštevníkov.
Taliansky veľvyslanec na Slovensku Gabriele Meucci v súvislosti s organizovaním výstavy povedal nasledujúce slová: „Talianske umenie bolo vždy synonymom kreativity a originality, ktoré sú pre našu krajinu charakteristické, pričom Isgrò ako výtvarník, básnik, dramaturg, spisovateľ a režisér je výraznou súčasťou medzinárodnej umeleckej scény. Vďačí za to osobitej tvorbe, ktorej súčasťou sú známe vymazania – prameniace z jeho aktuálneho a výnimočného štýlu vychádzajúceho z prepracovania zmyslu textov, ktoré vedie k novej a intenzívnejšej sile slov. Kreatívny akt Emilia Isgròa nie je zničením textov ani ich cenzúrou, ale zhodnotením jazyka, ktorý sa umelcovým zásahom syntetizuje, redukuje a niekedy transformuje prostredníctvom gest a irónie.”
Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline v úvodnej časti katalógu k výstave píše: „Emilio Isgrò je umelcom, ktorý sa vydal na svoje výnimočné kreatívne dobrodružstvo začiatkom šesťdesiatych rokov, a to jedinečným štýlom, ktorý experimentuje s prelínaním sa literatúry a vizuálneho umenia, rozširujúc hranice oboch spomenutých žánrov. Z vymazávaní často vznikajú slová, ktoré následne zjednotené tvoria nezvyčajné a zábavné vety, akoby v podstate to esenciálne, čo zostáva – po aplikovaní rôznych postupov, vymazávaní, filtrov a podobne.”
Výstavu organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave a Považská galéria umenia v Žiline v spolupráci s Archívom Carla Palliho v Prate, ktorý zapožičal diela na výstavu a s Talianskym veľvyslanectvom na Slovensku. Diela „Tabuľky” a „Po bombe“ boli zapožičané z významného Museo del Novecento vo Florencii, do zbierky ktorého patria.
Väčšina diel, ktoré sa teraz nachádzajú v Žiline, boli vystavené v rámci rôznych významných centier, ako napr. V Galérii súčasného umenia Luigiho Pecciho v Prate v r. 2008 (Centro per l’Arte Contemporanea Luigi Pecci di Prato), v Taksim Art Gallery v Istanbule v r. 2010 a v Galérii moderného umenia v Ríme v r. 2013 (Galleria di Arte Moderna di Roma).
Výstava je súčasťou festivalu talianskej kultúry na Slovensku Dolce Vitaj.
Vernisáž výstavy za prítomnosti veľvyslanca Talianskej republiky Gabriele Meucciho sa uskutoční vo štvrtok 18. mája 2017 o 17.00 hod. vo výstavných priestoroch na prvom poschodí.